ohutuskultuur

Kõrgustööde koolitusel käidud!

Veetsin kaks suurepärast päeva Katusehooldus OÜ meeskonnaga Taavi ja Anders’i (Kukkumiskaitse OÜ) valvsa pilgu all uusi teadmisi omandades.

 

Inimene õpib kogu elu.

Katusehooldus OÜ meeskond ja Ahti Salumäe (paremal)

Eesmärgipärased juhised päästavad elu? Tööohutusalaselt olen saanud küsimusi kõrgustes töötamise ja seonduvate ohutegurite maandamise kohta. Minu teadmised selles vallas on pigem teoreetilised ja üldisest riskihinnangust lähtuvad. Juhuse tahtel ja minu õnneks, andis päästenööri (sic) Siim Jõgi (Katusehooldus OÜ), kes kutsus mind osalema Kukkumiskaitse OÜ poolt korraldatud kõrgtööde koolitusel.

 

Kahte õppepäeva kokku võttes, tuleks sellest kahe päeva jagu lugemist. Pigem kirjeldan mis minu jaoks oli oluline ning mida kõik kõrgtööde tegijad peaksid arvestama. NB! Järgnev on kokkuvõte kahe suurepärase juhendaja (Taavi ja Andersi) juhistest:

Ohutu töö algab planeerimisest.

Inglise keeles on ütlus: ’You don’t plan to fail, you fail to plan’ ehk maakeeli, sa ebaõnnestud, kui sa ei planeeri. Kõrguses töötamisel tuleb kogu tegevus korralikult läbi mõelda – mitte ainult mida me teeme, vaid kes, kus, millal ja kuidas teevad.

Ära tööta kõrguses kui ...

… sa ei saa tagada kukkumise korral peatumist enne maapinda. Kas töötad tõstukist, või köie otsas, tähtis on, et miski peatab sinu kukkumise. Vahendeid on erinevaid, planeeri ka need vahendid töö tegemiseks – nt. piirded, julgustusköied jm.

Ankrupunktid.

Mina sain aru, et ankrupunktiks võib olla praktiliselt iga piisavalt (tuleb teha arvutus) tugev kinnituskoht. Kui seda pole, tekita see (minu järeldus koolitusejärgselt, ei ole olemas kõrgusi, kuhu sa minna ei saa, veelgi enam, alati leiab koha kuhu ennast turvaliselt kinnitada).

Õiged töö- ja kukkumiskaitsevahendid.

See on A ja O, vahendid peavad vastama tehtavale tööle. Isikukaitsevahendid, eriti kukkumiskaitsevahendid peavad olema sobilikud ja ka individuaalsed. Ei ole midagi ebamugavamat, kui rippuda rakmete otsas, mis sul kopsud kokku pigistavad ja kubeme kurgu alla tõmbavad.

Kontrolli.

Kontroll, kontroll ja veelkord kontroll.  Pea meeles, et kõik kõrgtöödel kasutatavad isikukaitsevahendid on kontrollitud ning töökorras. Ära oota regulaarset kontrolli, teosta vaatlus enne iga kasutuskorda. Ka redeleid tuleb regulaarselt kontrollida (korra kuus ka dokumenteerida).

Aga mis siis saab, kui ma ikkagi kõrgusest kukun?

Korralda päästeplaan ja taga, et kõrgusest päästmiseks on olemas vajalikud vahendid ning kõik töötajad on teadlikud kuidas sellises olukorras tegutseda.

Kokkuvõtvalt ütlen, et kui kellelgi tekib tahtmine koolituda, siis soovitan soojalt Kukkumiskaitse OÜ koolitust. Saate rippuda, kõõluda, positsioneerida, päästa ja väga palju häid soovitusi ja juhiseid.


Minu suurim ahaa moment oli seotud redelil töötamisel. Sain vastuse küsimusele, no kuidas sa tagad redelil töötades kolme punkti kontakti nii, et sa saaksid ka tööd teha. Aitäh Taavi ja Anders, nüüd tean, positsioneeri ennast redelil ja voila.


Tervitades

Ahti Salumäe

Ohutuskultuur OÜ